Santariškių g. 2, 08661 Vilnius
tel. (+370) 5 236 5000
faks. (+370) 5 236 5111
info@santa.lt

      

SANTAROS KLINIKOS

VILNIAUS UNIVERSITETO LIGONINĖ

Apie centrą

Spausdinti

Kas mes esame 

Širdies chirurgijos centras – tai vienas iš VUL Santaros klinikų padalinių, kuris širdies operacijų apimtimi ir jų įvairove yra Lietuvos ir Baltijos šalių širdies chirurgijos lyderis. Centre atliekamos operacijos pacientams, sergantiems:

 • įgimtomis širdies ydomis,
 • įgytomis širdies vožtuvų ydomis,
 • išemine širdies liga,
 • širdies nepakankamumu terminalinėje stadijoje,
 • širdies ritmo sutrikimu,
 • aortos aneurizma ar disekacija ir kt.

Centre atliekamos dirbtinių širdžių implantavimo ir širdies persodinimo operacijas, perimami ir diegiami pažangiausi pasaulio širdies chirurgijos pasiekimai. Operuojami visų amžiaus grupių pacientai, įskaitant ir ką tik gimusius naujagimius.

Kuo mes ypatingi 

 • Nuo 2013 m., bendradarbiaujant su JAV mokslininkais ir kompanijomis, kuriami nauji širdies chirurgijos minimaliai invaziniai mitralinio vožtuvo nesandarumo gydymo būdai, kai implantuojamos dirbtinės chordos be dirbtinės kraujo apytakos. Naujos operacijos atliktos pirmą kartą pasaulyje.
 • Taikomos mažai invazinės vainikinių arterijų šuntavimo operacijos be dirbtinės kraujo apytakos.
 • Įgimtų širdies ydų chirurgijos skyrius yra vienintelis tokio pobūdžio skyrius Lietuvoje ir gydymo rezultatais nenusileidžia Europos bei pasaulio pasiekimams šioje srityje. Čia atliekamos visos galimos įgimtų širdies ydų korekcijos.
 • Krūtinės chirurgijos skyriaus gydytojai yra labiausiai kvalifikuoti ir patyrę specialistai Vilniuje, kai reikia gydyti sunkius ligonius dėl krūtinės traumų, esant nespecifiniams pūliniams procesams plaučiuose, bei įvairios etiologijos krūtinės ląstos organų bei tarpuplaučio navikais.

Centre sukaupta didelė unikalių širdies operacijų patirtis:

 • atliekamos Ross‘o operacijos,
 • kairiojo skilvelio tūrio ir geometrijos atstatymas,
 • vainikinių širdies arterijų revaskuliarizacija be dirbtinės kraujotakos,
 • plaučių arterijos endarterektomija,
 • kairės širdies hipoplazijos sindromo korekcija,
 • vieno skilvelio kraujotakos formavimo operacijos,
 • įgimtų širdies ydų korekcijos per mažą pjūvį.

Kartu su elektrofiziologais bei kardiologais atliekamos mažai invazinės plaučių venų izoliavimo operacijos, hibridinės kairio skilvelio aneurizmos plikavimo procedūros, mitralinio vožtuvo plastika neochordomis per širdies viršūnę.

Ką siūlome pacientams 

Širdies chirurgijos centrą sudaro:

 • Vožtuvų ir širdies nepakankamumo skyrius;
 • Įgimtų širdies ligų centras;
 • Koronarų chirurgijos skyrius;
 • Krūtinės ląstos chirurgijos skyrius.

Centre dirba beveik 50 gydytojų, yra 101 lova, per metus atliekama 1000 širdies operacijų, 200 įgimtų širdies ydų operacijų vaikams, 400 krūtinės ląstos operacijų, iki 1000 mažesnių chirurginių intervencijų ir 800 bronchoskopijų.

Iki 2016 m. liepos 1 d. atlikta 117 širdies transplantacijų, 89 ilgalaikės pagalbinės kraujotakos prijungimo operacijos.

Pacientams taikomi modernūs gydymo metodai ir procedūros:

 • miokardo revaskuliarizavimas – perkateterinės intervencijos, chirurginis gydymas, pacientų priežiūra;
 • kompleksinis širdies nepakankamumo gydymas – nenutrūkstama pacientų priežiūra, nuo medikamentinio iki intervencinio ir chirurginio gydymo;
 • transplantacijos ir širdį pakeičiančių prietaisų panaudojimas;
 • vaikų ir suaugusių įgimtų ydų diagnostika ir gydymas;
 • širdies vožtuvų plastika bei protezavimas;
 • minimaliai invazinis vainikinių arterijų šuntavimas be dirbtinės kraujo apytakos;
 • radikalus bei paliatyvus pacientų, sergančių plaučių bei tarpuplaučio navikais, gydymas;
 • pacientų, patyrusių krūtinės traumas, gydymas;
 • rekonstrukcinės trachėjos bei pagrindinių bronchų operacijos;
 • pacientų, kurių stemplės obstrukcija yra įvairios etiologijos, tyrimas ir gydymas;
 • miastenijos chirurginis gydymas;
 • pacientų, sergančių nespecifiniais pūliniais plaučių ir pleuros susirgimais, chirurginis gydymas.

Ką siūlome medikų bendruomenei

Širdies chirurgijos centro darbuotojai dėsto VU MF studentams, veda teorinius bei praktines užsiėmimus įvairių specialybių rezidentams, ruošiami širdies chirurgijos ir krūtinės chirurgijos rezidentai. Centre per metus vidutiniškai studijuoja 150 studentų, 20 besispecializuojančių gydytojų, 6 doktorantai, įgūdžius lavina 7 rezidentai

Centro istorija

Širdies chirurgija

Širdies chirurgijos centro (toliau – Centro) istorija prasideda 1962 m. Tais metais Vilniaus universiteto Medicinos fakultete šalia Bendrosios chirurgijos katedros buvo įkurta Probleminė širdies ir kraujagyslių chirurgijos laboratorija, vadovaujama akademiko prof. Algimanto Marcinkevičiaus.
Širdies chirurgų veikla patvirtina senas Vilniaus universiteto tradicijas – neatsiejamą mokslo ir praktikos ryšį, nuolatinį progresą.
Pirmoji širdies operacija atlikta 1964 m. birželio 2 d. (aortos koarktacijos rezekcija ir plastika protezu). Pirmoji operacija, naudojant dirbtinę kraujo apytaką, atlikta 1964 m. spalio 15 d. (skilvelių pertvaros defekto užsiuvimas).
Laboratorijos klinikinė bazė 1964–1968 metais buvo Vilniaus III klinikinėje ligoninėje, 1968–1983 metais – Vilniaus klinikinėje ligoninėje, o nuo 1983 metų – Santariškių klinikose.
Iš Bendrosios chirurgijos katedros ir laboratorijos 1990 m. rugsėjo 1 d., vykstant Medicinos fakulteto reorganizacijai, buvo įkurta Vilniaus universiteto Širdies chirurgijos klinika, kuriai vadovavo:
1990 m. – LMA akademikas profesorius A. Marcinkevičius;
1991-2007 m. – LMA akademikas profesorius Vytautas Sirvydis;
2008 m. – LMA akademikas profesorius Giedrius Uždavinys;
2009-2014 m. – profesorius Virgilijus Tarutis.
Po 2004 m. Medicinos fakulteto reorganizacijos Širdies chirurgijos centras yra Širdies ir kraujagyslių ligų klinikoje.
2015 m. Širdies chirurgijos centras sujungtas su krūtinės chirurgijos centru. Širdies ir krūtinės chirurgijos centro vadovas profesorius Kęstutis Ručinskas.

Aiški širdies chirurgų specialybė susiformavo ir didžiausių laimėjimų pasiekė Santaros klinikose. Šiuo metu Širdies chirurgijos centras pagal širdies operacijų apimtį ir jų įvairovę yra Lietuvos ir Baltijos šalių širdies chirurgijos lyderis.

Tarptautinio mūsų širdies chirurgų darbo įvertinimo rezultatas yra Pasaulio širdies ir krūtinės chirurgų kongresas, kuris vyko Vilniuje 2005 m. birželio 19–23 d.

Šiuo metu vis daugiau širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų gydomi per minimalius pjūvius krūtinės ląstoje ar apskritai per įvedamus į kraujagysles ir širdį kateterius. Tai pačios naujausios ir šiuo metu pasaulyje tik pradedamos diegti technologijos: širdies vožtuvų implantavimas per kateterį, pažeistos aortos pakeitimas per kraujagyslę įvedamais protezais, vožtuvų pažeidimų gydymas ir širdies skilvelių geometriją atkuriančios procedūros, atliekamos minimaliai invazinėmis technologijomis.

Prof. A. Aidiečio ir prof. K. Ručinsko vadovaujama medikų mokslininkų grupė – tarptautiniu mastu pripažinti mitralinio vožtuvo gydymo minimaliai invaziniais metodais lyderiai. Į kliniką mokytis naujų technologijų atvyksta specialistai iš daugelio Europos šalių. Šalia klinikinės veiklos būtina plėtoti ir naujų technologijų kūrimo eksperimentinę bazę. Kardiologai kartu su kardiochirurgais (prof. K.Ručinskas ir kiti) vieninteliai Baltijos šalyse plačiai taiko operacinius prieširdžių virpėjimo gydymo būdus. Patyrimo pasisemti čia atvažiuoja specialistai iš Vakarų Europos.
Per metus Širdies chirurgijos centre atliekama daugiau kaip 1000 operacijų. Nuo 1964 m. atlikta daugiau nei 40000 operacijų:
– daugiau kaip 9000 širdies vožtuvų protezavimo ar rekonstrukcijos operacijų;
– daugiau kaip 9700 vainikinių arterijų jungčių operacijų;
– daugiau kaip 1000 kombinuotų širdies vožtuvų protezavimo ir vainikinių arterijų jungčių operacijų;
– daugiau kaip 7000 įgimtų širdies ydų korekcijų;
– daugiau kaip 500 kylančios aortos aneurizmos ar disekacijos operacijų;
– daugiau kaip 100 operacijų chirurginiu būdu gydant terminalinį širdies nepakankamumą: širdies transplantacijos, išorinės ir vidinės dirbtinės širdies taikymas;
– daugiau kaip 8000 kitų operacijų.
Siekiant optimaliausių gydymo ir mokslinės veiklos rezultatų, nuo 2015 m. rugsėjo mėnesio Širdies chirurgijos centras susijungė su Krūtinės chirurgijos centru.

Krūtinės chirurgija

 

Vilniaus universiteto Krūtinės chirurgijos centro veikla prasidėjo Vilniaus Raudonojo Kryžiaus ligoninėje.
Šios ligoninės direktorius ir VU Fakultetinės chirurgijos katedros ir klinikos vedėjas, patyręs universalus chirurgas K. Katilius, suprasdamas specializuotos chirurgijos poreikį, ragino savo asistentus L. Petkevičių ir A. Sučilą specializuotis. A. Sučilai buvo pavesta kuruoti Chirurgijos skyriaus pacientus, patyrusius krūtinės traumą, sergančius pleuros empiema, ir gilintis į jų chirurginį gydymą. Tuo laiku ligoninėje jau buvo atliekamos pleuros ertmės punkcijos dėl hemotorakso ar pneumotorakso; rezekavus šonkaulį, drenuojama pleuros empiema; pacientams, sergantiems stemplės vėžine stenoze, taikoma gastrostomija. Sudėtingesnės operacijos buvo neįmanomos, nes stigo patirties, trūko personalo, nebuvo patikimos rentgenologinės ir laboratorinės diagnostikos. Tik pagerėjus sąlygoms, išstudijavus literatūrą ir padirbėjus patanatomijos skyriuje, 1952–1954 metais buvo sėkmingai užsiūta durtinė širdies žaizda, išoperuotas pacientas, sirgęs kalcinuotu konstrikciniu perikarditu; atliktos pirmosios plaučių rezekcijos, stemplės plastikos operacijos dėl įvairių nudegimų, o 1956 m. atliktas pirmasis diagnostinis širdies zondavimas (A. Sučila). Pacientai buvo operuojami taikant jiems vietinę nejautrą (naudotas 0,25–0,5 % novokaino tirpalas).

Tiriant ir rengiant pacientus operacijai, daug prisidėjo Terapijos skyriaus gydytoja N. Paliuščinskaja, rentgenologės A. Bartusevičienė ir D. Bieliukienė.
Nuo 1957 m., įdiegus intubacinę endotrachėjinę narkozę, susidarė palankesnės sąlygos stambiųjų bronchų, trachėjos, ypač širdies, operacijoms.
1959 m. sėkmingai atlikta pirmoji mitralinė komisurotomija,
1968 m. – cirkuliarine siūle sujungti nutraukti pagrindinio kairiojo broncho galai.
1971 m. atlikta cirkuliarinė trachėjos rezekcija.
Iki Anesteziologijos skyriaus (ved. M. Orlovas) įkūrimo 1963 m. anasteziologų nebuvo, tad intubuoti pacientą ir per visą operaciją rūpintis jo būkle teko pačiam operuojančiam chirurgui.
Doc. K. Katiliaus iniciatyva 1972 m. buvo baigta chirurginių skyrių korpuso rekonstrukcija. Bendrosios chirurgijos skyrius buvo išplėstas ir pavadintas Torakalinės chirurgijos skyriumi ir jame teikiama visokeriopa chirurginė pagalba ne vien tik krūtinės ligomis sergantiems Vilniaus rajono gyventojams.
Skyriaus vadovu tapo doc. K. Katilius, šias pareigas ėjęs iki savo mirties – 1976 m. 1972 m. doc. K. Katiliui dėl pablogėjusios sveikatos atsisakius eiti Fakultetinės chirurgijos katedros vedėjo pareigas, nauju skyriaus vadovu buvo paskirtas habil. dr. A. Sučila (nuo 1976 m. prof.). Vėliau skyriaus vedėju tapo R. Drąsutis. 1988–1990 m. šiai katedrai vadovavo doc. habil. dr. A. Bubnys (nuo 1995 m. prof.).
Rekonstruotame korpuse buvo įrengtas operacinis blokas, kuriame buvo speciali patalpa bronchoskopijoms ir ezofagoskopijoms.
1972 m. Anesteziologijos skyrius rekonstruotas į Anesteziologijos-reanimacijos skyrių (nuo 1977 m. ved. A. Kubilienė). Šis 1984 m. skilo dar į du skyriai: Anesteziologijos (ved. A. Ručinskas) ir Reanimacijos (ved. A. Kubilienė). Reanimacijos skyriui (pasitraukus gyd. A.Kubilienei) nuo 2004 m. vadovauja gyd. G.Navickas. Anesteziologijos skyriui vadovauja F.Aukštuolienė.
Krūtinės chirurgijos centras (vadovas – habil. dr. R. Janilionis) yra klinikinė bazė Medicinos fakulteto studentams, rezidentams ir jauniems gydytojams, besispecializuojantiems krūtinės chirurgijos srityje.

Nuo 2013 metų pavasario skyrius perkeltas į Santaros klinikų C korpuso 8-ą aukštą. O nuo 2015 m. rugsėjo mėnesio Krūtinės chirurgijos centras sujungtas su Širdies chirurgijos centru.

Atnaujinta 2017-05-24
Straipsnis parodytas: 31855 kartų(kartus)
 

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo patirtį lankantis Santa.lt svetainėje, naudojame slapukus (angl. cookies) – tai nedidelės informacijos rinkmenos, kurias jūsų naudojamo įrenginio naršyklė priima iš svetainės kurioje lankotės. Surinkta informacija iš slapukų mums padeda efektyviau nustatyti naršymo įpročius, veiksmus bei nustatymus (pvz., kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), o jums nereikia jų kaskart pasirinkti lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose. Kad interneto svetainė veiktų, nebūtina leisti naudoti šiuos slapukus, bet sutikus su slapukų politika, naršyti jums bus paprasčiau. Išsamesnė informacija suteikiama AllAboutCookies.org. Galite ištrinti visus jau esančius jūsų kompiuteryje slapukus, o dauguma naršyklių nustatytos taip, kad slapukai nebūtų įrašomi jūsų įrenginyje. Su slapukais susijusi informacija nenaudojama jūsų tapatybei nustatyti ar kitais nei pirmiau aprašytais tikslais. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti - privatumo politikoje.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk